Karlovy Vary

Historie jednoho z nejstarších filmových festivalů u nás se začala psát v roce 1946. V Mariánských Lázních. Ale už v roce 1947 se festival přesunul do Karlových Varů. Kde je pořádán dodnes. Symbolem se stal Křišťálový globus, kterým jsou každoročně oceňovány jak filmy, tak jejich režiséři či herci. Během let se stal ve středoevropském regionu jednou z nejvýznamnějších kulturních akcí. Na kterou se sjíždějí diváci a hosté ze všech koutů světa. Neopakovatelná atmosféra, která během celého festivalu v Karlových Varech panuje, přitahuje každý rok nové milovníky filmového umění. Možností, jak se osobně setkat s oblíbenými herci, je velkým lákadlem. Kromě panelových diskuzí, workshopů a přednášek jsou organizovány i setkání diváků s největšími současnými filmovými hvězdami. Což umožní poznat své hrdiny i z jiného úhlu pohledu. S poznáním, že to jsou vesměs naprosto obyčejní lidé. Mající naprosto stejné starosti jako každý druhý. 

Hrdina z oceněného filmu

V letošním roce proběhne 56. ročník Mezinárodního filmového festivalu ve dnech 1. až 9. července. V prvním prázdninovém týdnu. Což umožní přijet a ubytovat se i mnoha mladým lidem, kteří ještě studují. Jejich oblíbeným stanovištěm je takzvané stanové městečko, které jim poskytne během festivalu potřebný azyl. Aniž by přitom museli vynaložit velké finanční prostředky. Jako každoročně bude návštěvníkům promítnuto na 200 filmových titulů. Které zasílají tvůrci ze všech končin naší planety. Řadu z nich je možné shlédnout přímo v připravených promítacích sálech, některé se dostanou jak do české, tak i zahraniční distribuce.

Jedeme na filmový festival

A poté putují buď na televizní obrazovky, nebo jsou zařazeny do programů následujících festivalů. S výjimkou těch, které byly natočeny v minulém roce a uvedeny v naší republice poprvé. Pro všechny z těchto snímků to bývá zároveň evropská a často i světová premiéra. Cenu prezidenta Mezinárodního festivalu letos převezme herec, dramatik a režisér Boleslav Polívka. A na jeho počest je naplánováno promítnutí filmu Zapomenuté světlo. Druhým očekávaným snímkem je film, který prošel digitální restaurování, s názvem Žert. Oceňovaného spisovatele Milana Kundery.