Bosna – turisty znovu objevovaná a milovaná

Bosna a Hercegovina, jak zní plný název balkánského státu, je považována za dějiště nejkrvavější války v Evropě od konce té druhé světové. Země je jí velmi poznamenaná. Ekonomika na žalostné úrovni, velký počet chudých, nefunkční vláda, špatná a válkou zničená infrastruktura a další problémy, kterým země musí čelit, nedávají moc velkou naději ani místnímu cestovnímu ruchu. Jenže cestovatelé to vidí naopak. A tak se z tranzitní země při cestě do Chorvatska stává cílová. Co nabízí? Divokou přírodu, hory, dravé řeky a historická města!

vodopády Kravice

Mostar

Je příkladem posledního jmenovaného. V Bosně již najdete jen jedno větší město (Sarajevo, hlavní město země). Své jméno získalo díky mostu. Ano – je takovou dominantou města. Místní 21 metrů m vysoký most byl ale za války zcela zničen. Jen díky velkému úsilí se podařilo obnovit jej ve své původní podobě. Středověké staré město, které obklopuje obě strany mostu, je pak zářným příkladem toho, jak místní stojí o návštěvníky. Je zde spousta malebných restaurací a penzionů na jednom místě.
slunce za mrakem

Sarajevo

Z hlavních lákadel Bosny nesmíme vynechat také hlavní město. Je zde spousta pravoslavných památek. Mezi nejznámější patří například Sarajevská akademie výtvarného umění či kostel sv. Michaela a Gabriela. Procházka městem je pak exkurzí do řemeslných tradic.

Vodopády

Divokost místní krajiny dokreslují vodopády na řece Trebižat. Jmenují se Kravica. Ponorná řeka zde vystupuje na povrch, aby po pár kilometrech opět padala do hlubiny tektonické propadliny. Výška vodopádu je až 27 metrů. Tato přírodní památka přímo zve ke koupání a místní úřady proti tomu zhola nic nemají!

Bosenské pyramidy

Tak trochu záhada místního kraje, kterou odhalil archeolog-amatér. Tvrdí, že v roce 2005 objevil, že nápadné kopce Visočici jsou vlastně pyramidy. Věc je od té doby předmětem diskuzí i v odborných kruzích. Většina vědců se shoduje na tom, že nejde o člověkem formované útvary, ale přesto se najdou tací, kteří jsou k takovému vysvětlení skeptičtí. Podle nich by mohlo jít o až 220 metrů vysoké stavby. Podporuje je v tom zaprvé fakt, že strany jsou téměř přesně trojúhelníkové a za druhé, že jsou orientovány perfektně podle světových stran. Pro cestovatele jde každopádně o krásný cíl cesty!