Zářivky aneb LED poráží jednoznačně klasiku

V současné době jednoznačně LED technologie vede nad klasickou verzí v podobě osvětlení. Je to zejména díky nižší spotřebě, která má vliv na vyšší úspory energie. Což je dosti podstatným faktem.

žárovky

Předností je i to, že zářivky ihned po zapnutí svítí na maximální výkon, dochází ke kvalitnějšímu podání barev. Stejně tak je eliminace potenciálního blikání. Je bez obsahu jedovaté rtuťové páry.

Lepší podání barev má vliv na zlepšení indentifikace, kontrastu i ostrosti. Zároveň světelné spektrum je bez negativního a zrakový orgán poškozujícího UV záření. Na trhu je rozsáhlá škála v rámci nabídky, ze které lze vybrat kvalitní zářivky v různých velikostech i tvarech. Dle umístění je zapotřebí i zvolit barvu světla.

3d model

Základní faktory pro správný výběr

Především je to souhrnná účinnost, tj. svítivost v lumenech dělená příkonem ve wattech. Laicky lze konstatovat, že vyšší účinnost obnáší menší spotřebu elektrické energie při stejné intenzitě svítivosti.

Dostatečně dimenzované chlazení! Zde je třeba vědět, že i velmi efektivní LED diody vytvářejí ztrátové světlo, které musí být náležitě zavedeno do okolního prostředí, avšak v případě kvality se jedná o osazení důkladným hliníkovým chladičem. Je nutné, aby LED diody byly dostatečně v zářivce chlazeny, pak nedojde k potenciálnímu přehřátí.

Podstatný význam má i kvalita světla, kdy je světlo v podobě LED diod již dosti tvrdým samo o sobě, neboť vyzařuje v jednom směru a v omezeném úhlu. Je dobré si povšimnout při výběru, jak je výrobcem zajištěno rozptýlení a též změkčení světla prostřednictvím difuzních krytů.

Dále má na výběr vliv i frekvence spínání a míra úspornosti.

Výhody a nevýhody

Prvořadá je energetická úspora, stejně tak menší vývin odpadního světla, dlouhá životnost. Mezi výhody náleží i rozptýlené plošné světlo. Naopak nevýhodou je vyšší počáteční investice a nezbytnost recyklace.