Proč si dopřát alespoň obden hrst kešu ořechů

V některých potravinách přírodního původu nám planeta Země nabízí doslova poklady. Mezi ty nejcennější, které se bohužel na našem stole tak často nevyskytují (až na výjimky), jsou ořechy a semínka. Každý ořech, každé rostlinné semeno, je zárodkem budoucího života a obsahuje obrovské množství živin potřebných pro vzrůst nového klíčku. Je zásobárnou živin pro počáteční růstovou fázi a toho bychom měli patřičně využít i my.

kešu oříšky v misce

Ne každý to ovšem dělá, jen se rozhlédněte kolem sebe, kolik lidí směřuje v obchodním domě s potravinami k regálu s rohlíky, bagetami a houskami z bílé mouky, aby je pak následně zkonzumovalo se salámem, paštikou, vlašským salátem atp. jakou paseku dělá lepek v bílé mouce, která je zbavena vlákniny a většiny živin, jistě není nutné rozepisovat, tyto informace vám poskytne i řada fundovaných odborníků, např. lékařů, kteří den co den řeší alergie na lepek a podobné projevy.

Místo lepku kešu ořechy

Jistě, že existuje bezlepkové pečivo, tím bychom mohli začít, stejně tak nahradit bílou mouku tou celozrnnou, která se vyrábí z celých obilných zrn, ovšem to není vše. Ořechy a semínka jedli naši předkové v mnohem širším měřítku, a ti museli zvládat mnohdy tvrdší pracovní podmínky. Pracovali převážně manuálně, a to i o víkendu.

kešu ovoce

A proč si dopřát právě kešu?

Jsou velmi chutné – mají výraznou a přesto jemnou krémovou nasládlou chuť, nemusíme se do jejich konzumace nutit. Mohou se jíst samostatně nebo jako součást směsi s jinými oříšky a sušeným ovocem.

Obsahují mnoho živin – stejně jako ve všech ostatních druzích oříšků je v nich ukryto bohatství v podobě vitamínů E, K, skupiny B a samozřejmě prvků, jako je hořčík, zinek, selen, železo, měď, fosfor, vápník atd.

Těžký život bez Tryptofanu – bude-li vám scházet v potravě aminokyselina Tryptofan, nebude se dostatečně vytvářet serotonin a budete psychicky „na dně“. Úzkosti, deprese, sklíčenosti, fóbie, strachy – to vše pomáhá eliminovat právě serotonin. Jistě, můžeme jej dodávat v tabletách, které jsou běžně na trhu, ale také v přirozené formě v oříšcích. A kešu ořechy 1kg, jako výhodné balení, které lze i delší dobu skladovat, je pro doplnění této životně důležité látka ideální.