Nakupování v Primarku

Irská oděvní značka Primark je u nás velice oblíbená i přes to, že prozatím není u nás v republice. Lidé často cestují právě za nákupy do Primarku do okolních zemí, kde si nakoupí oblečení. V příštím roce by měl Primark vzniknout i v naší republice, konkrétně v naší metropoli. Do té doby můžeme jezdit buď do Drážďan, nebo do Vídně. Je to výhra?

Primark je oblíbený především pro svoje nízké ceny, za které oblečení nakoupíte, avšak to má i druhou stranu mince. Proč v Primarku nenakupovat?
centrum galerie

1.      Oblečení je ušito z nekvalitního materiálu

Kritika Primarku spočívá především v tom, že oblečení je za nízkou cenu velice nekvalitní. Takže si sice koupíte hodně levné oblečení, které je ale špatně ušité a navíc z nekvalitního materiálu. I přes to má řetězec ohromné tržby.

2.      Konzumní společnost jede

Každou sezónu nakupujete několik triček, kalhot, tílek a po sezoně je můžete vyhodit? U levného trička totiž počítejte s tím, že jej vyhodíte a koupíte nové. A co ekologie? Člověk by měl uvažovat nad tím, že oblečení by se mělo užívat co nejdéle a ne jednu sezónu. Textilní továrny totiž velice znečišťují ovzduší a tím pádem i naši zemi. Oblečení, které je nekvalitní se navíc nedá ani recyklovat a tím pádem je opravdu na vyhození.
pověšené svršky

3.      Fast fashion

V tomto řetězci jde bohužel pouze o peníze. Každý den chrlí stovky a stovky krabic nového oblečení, které je často zabalené v plastu. Oblečení se rychle nahrazuje novým a nikdo nehledí na to, kolik odpadu vzniká.

4.      Cena za práci

Dokážete si představit, že triko může stát 80 kč? Materiál i práce něco stojí a majitel na tom chce taky vydělat. A na čem se tedy šetří? Šetří se na pracovní síle. Oblečení se šije především v Bangladéši za naprosté minimum.

Pokud chcete mít dobrý pocit z nákupu oblečení, zkuste si oblečení nechat ušít u české švadleny, nebo si pořídit oblečení od kvalitní firmy, klidně české. Budete mít dobrý pocit a navíc podpoříte českého podnikatele.


Posted in: Nezařazené