Jak se rychleji učit nové dovednosti?

Učení nových dovedností nebo znalostí může být někdy velmi obtížné. Zvláště, pokud jste již v pokročilejším věku a ztratili jste návyky osvojené ve škole a odvykly si učení se novým věcem. Ale učit se dá v každém věku. Stačí jen vědět jak na to a mít pevnou vůli spojenou s vytrvalostí.

Nedělejte více věcí najednou

Pokud zvládáte dělat více věcí najednou, jedná se o takzvaný „multitasking“. To je skvělá vlastnost, kterou ne každý má. Umožňuje vám šetřit čas a pracovat efektivněji. Ale v případě učení ho nepraktikujte. Nenechte se rozptylovat tím, že u učení budete dělat další dvě věci naráz. Vyhraďte si čas, který se budete věnovat opravdu jen učení a dodržte to. Pro jistotu odstraňte všechny lákadla z dosahu, třeba mobilní telefon.

učení

Učte se od nejlepších

Nejlepší, co můžete udělat, abyste zlepšili své znalosti a dovednosti, je najít někoho, kdo je ve vámi učené oblasti opravdu výborný a učit se od něho. To může mít podobu kurzů s různými profesionály, školení, workshopů, nebo si jen prostě najděte někoho na internetu. Budete muset za tuto možnost pravděpodobně zaplatit, ale peněz investovaných do učení nových věcí nikdy nelitujte.

notebook

Nezapomeňte nechat svůj mozek odpočívat

Kvalitního procesu učení nedosáhnete, pokud budete svůj mozek přetěžovat a nedáte mu žádnou možnost odpočinku. Vyhraďte si čas, který budete věnovat učení ale také ten, který budete věnovat odpočinku a poctivě to dodržujte. Během odpočinku běžte třeba na čerstvý vzduch, přečtěte si nějakou nenáročnou literaturu nebo si zasportujte.

Opakujte si stále dokola

Opakování je matka moudrosti a opravdu se to neříká nadarmo. Každou nově nabytou znalost si opakujte, postupně, nejlépe každý den a postupně k nim nabalujte další a další. Pokud se učíte nějakou dovednost, platí to samé. Snažte se opakování věnovat každý den, i kdyby jen pár minut.