Altán do každé zahrady.


V poslední době se silně rozbujela móda altánů a pergol. Kde kdo zatouží po tomto módním prvku, který působí jak velmi esteticky, jako krásný doplněk vaší zahrady, tak je i velice praktickým prvkem.

Říkáte si, jestli altán, nebo pergola. A jaký je mezi nimi rozdíl? Altán střechu má, pergola ne, ale většinou se vytváří střecha přírodní, i když to potrvá nějakou dobu. Ano zastřešení vytváří popínavé rostliny, ať už kvetoucí nebo ne. Takový altán má střechu a nebojte se, nemusí to být hned altán, jaký znáte z veřejných prostranství. To jsou vesměs altány celkem veliké a mohou být jak dřevěné, tak i zděné. Altány se stavěly už v 18. a 19. století v parcích, často právě v lázeňských městech, kde bylo hodně lidí, kteří volný čas trávili vycházkami. Po cestě se mohli zastavit v altánu, který jim dával příjemný stín, nebo je ukryl před deštěm, mohli popovídat s dalšími lidmi. Takže altán sloužil také jako místo malých společenských setkání.

altán

Ještě dnes tyto altány můžeme vídat v lázeňských městech, nebo spíš v jejich okolí, většinou jsou celkem zachovalé, nebo už prošly rekonstrukcí.

My si pochopitelně do naší zahrady nemusíme pořizovat žádný prostorný a honosný altán v lázeňském stylu předminulého století, ale vybereme si z moderní nabídky altánů v různém provedení a v různých velikostech. Určitě i vy oceníte stinné místo v zeleni, místo, kde rádi spočinete s knížkou, nebo kafíčkem, které si budete moci v poklidu vypít i během májového deštíku.

altán

Altán vám dá i jistotu, že vaše oslava nebude narušena náhlou změnou počasí, protože není nic horšího, než když do připraveného pohoštění začne znenáhla pršet a hosté místo posezení u grilu mají tendenci předčasně setkání ukončit. Tak neváhejte a připravte se na nadcházející sezónu včas a vyberte si ten svůj správný altán. Uvidíte, že vás bude čekat opravdu příjemné jaro i léto v zahradě a výkyvy počasí vám pobyt na zahradě už nikdy neznepříjemní.